Atrakcje Innsbrucka

Stolicą Tyrolu kraju turystyki i sportu jest Innsbruck. Jest to ważny ośrodek handlowy i usługowo-przemysłowy. Najlepiej funkcjonuje tu branża włókiennicza (szczególnie odzież z lodenu), drzewna, metalowa, spożywcza , obuwnicza i elektroniczna. Produkuje się także instrumenty muzyczne oraz piwo.

b

Miasto jest znaczącym węzłem komunikacyjnym na transalpejskim szlaku łączącym północną i południową Europę. Znajduje się tam międzynarodowy port lotniczy oraz stacje kolejowe. Innsbruck leży na wysokości 547 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn, na stożku napływowym rzeki Sill, pośród wznoszących się 2000 m ponad miasto szczytów grupy górskiej Karwendel na północy oraz Stubaier Alpen na południowym-zachodzie i Tuner Alpen na południowym-wschodzie. Liczy blisko 120 tys. mieszkańców. Innsbruck rozwój zawdzięcza położeniu, a jego atuty odkryto już w XII wieku.

c

Znane na całym świecie zabytki Insbrucka świadczą o jego bogatej historii.  Innsbruck zbudowany jest według średniowiecznego układu urbanistycznego, który zachował się mimo wielu nalotów w czasie II wojny światowej. Wznoszą się nowoczesne budowle w stylu postmodernistycznym, zaprojektowane przez światowej sławy architektów. Do najsłynniejszych zabytków Innsbruck’a zaliczają się:

zamek cesarski Hofburg
– Stadtturm
– Zamek Ambras
– Wilthen
d
Do współczesnych atrakcji Innsbrucku należy Alpenzoo, najwyżej położone zoo (727 m n.p.m.) w Europie. Jest to ogród, w którym mieszkają tylko zwierzęta, związane z klimatem alpejskim. Historię ze sportem łączy Goldenes Dachl czyli Złoty Dach, symbol miasta. Była to loża, w której zasiadał cesarz Maksymilian, by obserwować turnieje rycerskie. Teraz w kamienicy znajduje się Muzeum Olimpijskie.

Dach zdobiony płytkami złota pokrywa wysoki wykusz w dawnej siedzibie władców Tyrolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *