Biegówki, Śladówki, czy narty Skitourowe?

Biegówki to nie to samo co śladówki. Istnieją konkretne różnice, których czasem nie zauważamy, dlatego tutaj postanowiliśmy rozstrzygnąć dylemat wielu osób i wyjaśnić gdzie są istotne różnice. 

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Narty biegowe sportowe

Tego rodzaju narty nie są taliowane, ich budowa jest prosta. Ich szerokość nie przekracza zwykle 48 mm. W sklepach spotkamy modele nart, które zwężają się w przodzie i na końcu. Są przeznaczone na bieganie po wyznaczonej trasie, nie nadają się na puszysty śnieg. Poruszanie się poza trasą jest utrudnione, ponieważ mają nisko uniesione dzioby, są wąskie i zakopują się w nieubitym śniegu. Co więcej, delikatne wiązanie nie wytrzymuje dużych obciążeń.

Narty śladowe

To odrębny rodzaj nart biegowych,  wykorzystywane głównie do turystyki narciarskiej i biegania jedynie rekreacyjnego. Bardzo dobrze sprawdzają się na szlaku oraz nieubitym śniegu. Są przeznaczone do pokonywania terenów nizinnych i pagórkowatych. Od zwykłych nart biegowych różnią się przede wszystkim większą szerokością, mogą mieć od 50 do 70 mm. Wyróżniają je również wyżej wystawione dzioby, a także mocna budowa nart. Narta jest najwęższa pod samym butem, początek i koniec narty jest szerszy. W strefie łuski nie musimy smarować nart. Jednak w przypadku strefy ślizgu i przed końcem narty smarujemy je smarami ślizgowymi. Tego rodzaju narty robione są zazwyczaj z drewna. Na rynku znajdziemy również narty w o wiele tańszej wersji, wykonane z pianki polimerowej, ale jak pewnie się domyślacie są one niskiej jakości i nie są tak wytrzymałe jak te zrobione z drewna. Tego typu narty są przeznaczone dla początkujących oraz średnio zaawansowanych narciarzy.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Narty Skitourowe

To narty, które są połączeniem nart zjazdowych oraz biegowych. Jednak różnią się tym, że są o wiele krótsze i taliowane. Dzięki swojej specyficznej budowie świetnie sprawdzają się do jazdy na wymagających stokach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *