O czym należy pamiętać wybierając się w góry

Możliwości spędzania urlopu jest wiele. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest turystyka. Rozwijające się ośrodki turystyczne szczególnie w górach przyciągają tłumy turystów. Przemierzając górskie szlaki mamy przed sobą piękne i malownicze widoki będąc blisko z naturą. Jednak podczas pieszych wędrówek mogą zdarzyć się przeróżne rzeczy dobre jak i te złe. Wybierając się na wędrówkę w góry powinniśmy się liczyć także z niebezpieczeństwem jakie na nas czyha. Dlatego nie zapominajmy o zasadach, które trzeba przestrzegać wybierając się w góry. W ramach ich przypomnienia poniżej znajdują się te najważniejsze.

b


1. Znajomość terenu.
Wybierając się w nowe tereny, powinniśmy dobrze się z nimi zapoznać, gdyż nieznajomość terenu może skończyć się w skutkach tragicznie. Dlatego powinniśmy dobrze zaplanować naszą wędrówkę. Pamiętając o zebraniu następujących informacji:
– gdzie znajdują się schroniska turystyczne
– jaki jest przybliżony czas wędrówki na danych odcinkach drogi,
– jaki jest przybliżony czas wędrówki na danych odcinkach drogi,

– jaki jest przebieg szlaku turystycznego, na który chcemy się wybrać,
– jakie mogą być „zapasowe” drogi powrotu (jeśli zdecydujemy się skrócić wędrówkę w   przypadku np. złej pogody lub złego samopoczucia),
– gdzie znajdują się obiekty, które mogą okazać się schronieniem w przypadku, gdy pogoda się załamie (obiekty takie jak leśniczówki, schrony, itp.),
– jakie są aktualne warunki na szlaku (tej informacji można zaczerpnąć w placówce GOPR). Należy również zapisać sobie numer telefonu GOPR.
c
2. Obuwie i odzież.
Należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież do warunków w których będziemy się znajdować. Są to : Kurtka przeciwdeszczowa, ciepły sweter, rękawiczki, czapkę oraz zapasowe skarpetki.

3. Informowanie o wyjściu w góry.
Jednym z najczęstszych błędów jest nie poinformowanie swoich bliskich o wyjściu w góry. Jest to konieczne, aby w razie Twojej przedłużającej się nieobecności lub braku kontaktu z Tobą, odpowiednie osoby wiedziały, że powinny zacząć reagować odpowiednio wcześnie i właściwie.
d
4. Prowiant i woda.
W górach zawsze powinniśmy mieć przy sobie zapasy jedzenia i wody, dzięki którym unikniemy utraty sił, wyziębienia organizmu i odwodnienia. Powinniśmy zabrać ze sobą między innymi :
– kanapki (z pełnoziarnistego pieczywa, z warzywami i np. serem – w upalne dni wędlina może się zepsuć),

– czekoladowe batoniki lub czekoladę,
– zapas wody,
– owoce,
– suche przekąski (zwłaszcza orzechy, suszone owoce).

5. O czym jeszcze należy pamiętać, by zabrać ze sobą w góry?
– latarkę
– naładowany telefon,
– mapę terenu,
– zapałki,
– apteczkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *