Tyrolskie lodowce w Austrii

Co to jest lodowiec? Lodowiec to wolno płynąca masa lodu, powstała z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie. Powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu sprzyja gromadzeniu się dużej ilości śniegu, a jednocześnie jest zbyt chłodno lub jest zbyt małe nasłonecznienie, aby cały zgromadzony śnieg topił się w ciągu lata.

narty

Warunki takie panują przede wszystkim w strefie podbiegunowej oraz wysokich górach wszystkich stref klimatycznych, powyżej granicy wieloletniego śniegu. Przebieg tej granicy na Ziemi zależy od klimatu oraz ukształtowania terenu. Najwyżej sięga w strefie międzyzwrotnikowej, w klimacie zwrotnikowym suchym, a to ze względu na wysoką temperaturę i skąpe opady śniegu. Obniża się tam, gdzie opady śniegu są obfitsze (w strefie klimatu równikowego oraz zwrotnikowego morskiego). Obniża się również wraz ze spadkiem temperatury w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Najniżej sięga w miejscu, gdzie niskiej temperaturze towarzyszą duże opady śniegu. W wysokich szerokościach geograficznych schodzi do poziomu morza. Ilość zgromadzonego śniegu zależy również od ukształtowania powierzchni, np. na ostrych szczytach i graniach, jak choćby w Tatrach, nie ma warunków do gromadzenia się dużych ilości śniegu. Zatem powstawaniu lodowców sprzyjają płaskie grzbiety i dolinne spłaszczenia. Idealne warunki do powstawania takiego lodowca panują w Tyrolu w Austrii. Z tego też względu mamy ich tam kilka. Jakie to lodowce? W tym artykule wymienię je.

Oto one:

1. Kaunertal (1273 – 3160 m n.p.m.).

Preferowany przez młodych ludzi głównie ze względu na snowpark i młodzieżowe imprezy. Narciarze i snowboardziści mają gdzie poszaleć. Nowością jest ośmioosobowa kolejka gondolowa, która pokonuje granicę trzech tys. metrów (w środku są podgrzewane siedzenia). Sezon zimowy trwa od połowy września do połowy czerwca; oficjalne otwarcie co roku następuje podczas Kaunertal Opening (16-18 października).

2. Pitztal (1600 – 3440 m n.p.m.).

Najwyżej położony teren narciarski w Austrii. Narciarze maj do dyspozycji 85 ha powierzchni, z której korzystają od połowy września do połowy maja. Tutaj trenuje światowa czołówka sportów zimowych. Wokół terenów zjazdowych wznosi się ponad 50 trzy tysiączników. Nowością w nadchodzącym sezonie jest urządzenie Snow Maker, które wytwarza śnieg już od wczesnej jesieni.

3. Sölden (1350 – 3340 m n.p.m.).

150 km nartostrad obsługują 34 wyciągi; najdłuższa trasa zjazdowa ciągnie się na 13 km i pokonuje 2 tys. m różnicy poziomów. Dzięki kolejce górskiej można łatwo zdobyć trzy tysiączniki: Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid. Od tego roku snowboardziści jeżdżący w funparku mogą być filmowani i prezentowani w Internecie (Shoot my Ride – Option).

sit

4. Stubai (1000 – 3210 m n.p.m.).

Do lodowca można w niecałą godzinę dojechać z Innsbrucka samochodem lub bezpłatnym połączeniem skibusowym. Na lodowcu Gaisskarferner znajduje się Snowpark Moreboards Stubaii Zoo, w którym znajdują się poręcze, boksy itp. – wszystko z myślą o miłośnikach freeski. Tutaj sprzęt narciarski testują producenci z całej Europy.

5. Hintertux (1500 – 3250 m n.p.m.).

Jedyny całoroczny teren narciarski w Austrii. Na 86 km tras zjazdowych z 18 km można korzystać także latem. Kolejką górską można wjechać na taras widokowy na wysokości 3250 m, z którego roztacza się widok na Grossglockner, Dolomity i Zugspitze. Taras dostępny jest także dla ludzi na wózkach inwalidzkich.

Tyrolskie lodowce to 3,5 tys. km tras zjazdowych, 4 tys. km klasycznych tras biegowych i 700 km tras do uprawiania biegów narciarskich stylem dowolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *