Jak wybrać buty narciarskie?

Większość osób, które wybierają się na narty zimą zadaje sobie dwa najważniejsze pytania. Jakie? Mianowicie to, jak prawidłowo wybrać narty oraz to, jak prawidłowo wybrać dobre buty narciarskie. Ja w dzisiejszym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to drugie pytanie.

jak wybrać buty narciarskie

Źródło: pixabay.com

 Na początek przypomnę tylko, że buty narciarskie zbudowane są z dwóch części: plastykowej skorupy zewnętrznej oraz metalowej wkładki wewnętrznej. Z tego też względu wybierając  rozmiar, należy zwrócić uwagę na numer podany na wkładce, który odpowiada numerowi naszego obuwia. Wkładki numerowane są co pół rozmiaru.
Najważniejszą i podstawową zasadą doboru rozmiaru to dobrze dopasowany but. Żeby tak naprawdę było należy unikać mierzenia na dwie skarpety. Otóż wystarczy założyć tylko jedną parę skarpet i to tylko i wyłącznie narciarskich, by dobrze dopasować rozmiar. Takie buty narciarskie są dobrze ocieplane i na pewno nie przemarzniemy, nawet jeśli będą bardzo mroźne dni. Buty narciarskie wyprodukowane są przez wielu różnych producentów. Z tego też względu będą się od siebie różniły np.: kształtem wnętrza, szerokością, wysokością podbicia itd. Dlatego warto jest przymierzyć buty narciarskie różnych producentów, by poczuć różnice i wybrać najwygodniejszy dla but narciarski. Pamiętajmy, że noga w bucie nie może mieć zbyt dużego luzu, ale też sam but nie może nas nigdzie uwierać. Wybrany model najlepiej jest mierzyć przez 20 minut, gdyż po takim czasie, pod wpływem ciepła od stopy, wkłady dopasowują się do kształtu stopy, a my zdecydowanie możemy ocenić czy są wygodne. Dobór odpowiednich butów zależy również od umiejętności i dynamiki jazdy. Otóż narciarze słabsi technicznie i początkujący powinni unikać zbyt sztywnych butów, ponieważ mimo znakomitego trzymania nogi, podczas jazdy rekreacyjnej będą one niewygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *